Designer: Joomla 3.2 Templates

Hospicjum to też życieNa naszych ulicach, przy kościołach, sklepach możemy spotkać ludzi proszących o pomoc, o nasze wsparcie.

  To prawda, że często są to osoby, które nadużywają (delikatnie rzecz ujmując) naszego dobrego serca. Prawdą jest i to, że może i my sami borykamy się z jakimiś trudnościami i brakami, że trudno nam powiązać koniec z końcem. Tydzień Miłosierdzia, który dziś rozpoczynamy, zachęca nas do większej wrażliwości. Bied i potrzeb ludzkich jest wiele, to nie tylko te materialne, o których najczęściej myślimy...

Pewnie nie wszyscy wiemy o tym, że w sercu naszego miasta, przy ul. 3-go Maja 1, znajduje się budynek Hospicjum św. Tomasza Apostoła. Jest tam biuro i gabinety lekarskie. Jest to hospicjum domowe, to znaczy, że opieka nad chorymi sprawowana jest w ich domach. Aby zapewnić również stacjonarną opiekę, hospicjum podjęło się trudu wybudowania Domu Hospicyjnego w Sosnowcu.

 Hospicjum św. Tomasza Apostoła opiekuje się głównie osobami dotkniętymi przez choroby nowotworowe i będące po zakończeniu terapii przyczynowej. Są to osoby, których kuracja się zakończyła, na których chorobę już nie ma lekarstw, to osoby, przed którymi medycyna bezradnie rozkłada ręce. Zadaniem ludzi pracujących w hospicjum jest budzenie w chorych nadziei wbrew nadziei nie tyle na wyleczenie, co na godne człowieka życie. Wielkim wsparciem dla Hospicjum są wolontariusze, czyli osoby, które całkowicie bezinteresownie niosą pomoc bliźniemu znajdującemu się w potrzebie. Niestety w Polsce bardzo mało ludzi angażuje się w wolontariat. Ciągle tylko marudzimy i narzekamy, to na brak czasu, to na brak możliwości i pieniędzy. Bł. Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Nieważne ile czynimy, lecz ile miłości wkładamy w czynienie tego. Nieważne ile dajemy, lecz jak wiele miłości wkładamy w dawanie.”

8 października o godz. 18. z racji Światowego Dnia Hospicjów będzie miała miejsce w naszej bazylice Msza św. celebrowana przez ks. bpa Grzegorza Kaszaka, połączona z modlitwą w intencji zmarłych będących pod opieką Hospicjum i z koncertem charytatywnym. To dobra okazja do tego, by podejść do pracowników Hospicjum i zaproponować swoją pomoc. Może najpiękniejszym, konkretnym owocem tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia będzie nasze zaangażowanie w wolontariat?

ks. Dawid

Saturday the 24th. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.