Designer: Joomla 3.2 Templates

Dzieło A.D. 201135 stypendystów z terenu diecezji sosnowieckiej korzystało w ubiegłym roku z pomocy fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

  W tym roku będzie ich już 40. Są to na ogół uczniowie z małych, biednych miejscowości mający dobre wyniki w nauce. Od 7 do 9 października odbyła na ten cel zbiórka publiczna w niektórych miejscowościach naszej diecezji. Aktualnie trwa podliczanie kwesty.

O ile zbiórka w kościołach jest już tradycją, o tyle zbiórka publiczna pojawiła się w naszej diecezji pięć lat temu. Młodzi wolontariusze ze specjalnymi puszkami opatrzonymi banderolami wyruszyli na ulice, by pomóc biedniejszym, a zdolnym kolegom.

– Oczywiście mamy na tę działalność zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. – wyjaśnia ks. Michał Borda, koordynator diecezjalny zbiórki. Dzięki takim zbiórkom stypendia w ubiegłym roku szkolnym otrzymywało około 2500 osób. Wysokość stypendium to 310 lub 380 zł. miesięcznie. W naszej diecezji stypendystów będzie w tym roku 40. Stypendyści pochodzą z małych miejscowości  m.in. z okolic Siewierza, Wojkowic, Wolbromia, Pilicy.- Zbiórka nie jest po to, aby się nią chwalić, ale by nieść konkretną pomoc ludziom młodym, na których tak bardzo zależało Janowi Pawłowi II. Tym niemniej cieszy nas to, że w ubiegłym roku byliśmy na drugim miejscu, po Warszawie, w ilości zebranych środków w zbiórce publicznej – mówi ks. Borda. Dodaje, że cieszy się, że coraz więcej nauczycieli, nie tylko katechetów, a przede wszystkim coraz więcej uczniów włącza się w kwestowanie. W ubiegłym roku w czasie zbiórki publicznej (prowadzonej nie w kościołach) zebrano w diecezji sosnowieckiej 13.427 zł.

ks. Jarosław Kwiecień

Wolontariuszki z katedry z koordynatorem zbiórki publicznej w diecezji, ks. Michałem Bordą

Friday the 5th. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.