Designer: Joomla 3.2 Templates

Ks. Jan GaikSprawozdanie to przedstawił ks. Proboszcz 29 stycznia po zakończeniu wizyty duszpasterskiej w Parafii.

Drodzy Parafianie!

Dobiegła końca „Kolęda” czyli odwiedziny duszpasterskie naszych Parafian. Byliśmy w Waszych mieszkaniach, by zanieść tam Boże błogosławieństwo, dobre słowo, radość oraz słowa pociechy, a czasem i współczucia. Spotkaliśmy się z Waszą gościnnością, życzliwością oraz miłym przyjęciem. Za to wszystko chcemy Wam bardzo serdecznie podziękować. To były piękne spotkania ludzi wierzących ze swoimi duszpasterzami. Ta atmosfera jest dla nas najpiękniejszym podziękowaniem za to, co robimy w naszej Parafialnej Rodzinie. Jest dla nas wezwaniem, byśmy nie ustawali w tym co dobre i pożyteczne. Nadal chcemy w naszej katedrze mówić Wam o Bogu pełnym miłosierdzia i dobroci. Chcemy przypominać, że Bóg kocha każdego z Was. Nadal nie będziemy zajmować się w naszej Katedrze polityką i zbędnymi tematami, ale chcemy Was utwierdzać w wierze.

Mamy wiele spostrzeżeń po spotkaniu z Wami.  Cieszymy się, że dostrzegacie zmiany w naszej świątyni. Doceniacie ciepło w kościele, czystość. Wielu o tym wspominało, ceniąc sobie to bardzo. Chcemy wprowadzać dalej poczucie bycia Rodziną Parafialną, wspólnotą. Tyle jest w Ojczyźnie podziałów, tyle skłóconych, zagniewanych. My Was witamy i przyjmujemy z wielką radością w tym Bożym Domu. Chciejcie to docenić.

Dostrzegamy w naszej wspólnocie wiele ludzi starszych, chorych, słabych. Dobrze, kiedy dzieci lub bliscy o tych ludziach pamiętają. Jaka wielka jest wtedy radość rodziców, ile słów pochwał, radości. Oby takich osób było jak najwięcej. Jest też wiele osób smutnych, bo zapomnianych. To boli, to bardzo boli. Na to nie ma lekarstwa. Boli serce matki lub ojca. Zwracamy się do wszystkich – pamiętajcie o swoich bliskich, w ich starości i chorobie, bo i Wy kiedyś takiej pomocy może będziecie potrzebować.

Podczas „Kolędy” zebraliśmy na naszą świątynię 24 tys. 520 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy za Waszą ofiarność. Tę sumę przeznaczamy na spłatę posadzki.

Każdy ma jakieś swoje plany na ten Nowy Rok. Mamy także i w naszej Parafii plany i zamierzenia. Najważniejsze są te duchowe. Od 1999 roku nie było u nas Misji świętych. Jest ku temu wspaniała okazja, aby przed nawiedzeniem obrazu Miłosierdzia Bożego i obchodami 20–lecia naszej Diecezji przygotować się duchowo do tych wielkich przeżyć. Misje św.  rozpoczniemy 18 marca i będą trwały do 24 marca. 25 marca, w 20 rocznicę powstania Diecezji Sosnowieckiej, rozpocznie się peregrynacja obrazu Miłosierdzia Bożego i relikwii bł. Jana Pawła II. Początek tej peregrynacji będzie w naszej Katedrze. Mszy św. w tym dniu przewodniczył będzie Nuncjusz Apostolski.

W dzień odpustu parafialnego 15 sierpnia planujemy konsekrację nowego ołtarza mszalnego, marmurowego, z relikwiami bł. Jana Pawła II. Chcemy także w tym roku sprowadzić do naszej katedry relikwie św. Ojca Pio. W miesiącu marcu będzie postawiony nowy tron biskupi.

W tym roku planowane są prace wokół katedry. Musimy wokół murów naszej świątyni zrobić odwodnienie, aby woda nie dostawała się do ścian od zewnątrz. Będzie więc potrzeba przesadzenia krzewów, by nie przysłaniały Katedry i nie przeszkadzały przy planowanych pracach. Musimy usunąć drzewa, które rosną nad sklepami, ponieważ ich korzenie niszczą już ściany tych budynków, co grozi całkowitym ich zniszczeniem. Mamy już zatwierdzony plan nowego zagospodarowania zieleni placu kościelnego. Od strony ul. Kościelnej planowane jest nowe wejście do kościoła, także wjazd dla wózków z małymi dziećmi i dla osób niepełnosprawnych. Remontu wymaga kostka brukowa wokół świątyni, bo w niektórych miejscach już się zapada. Planowany jest dalszy remont dachu kościoła w miejscach najbardziej zniszczonych. Jeśli nam się uda chcemy rozpocząć podświetlenie naszej świątyni wewnątrz, aby wydobyć piękno malowideł na ścianach i na sklepieniu. O innych pracach Parafianie będą informowani na bieżąco.

Pragnę zwrócić też uwagę na niektóre nasze zachowania w kościele. Prosimy, nie spóźniajcie się na Msze św. Traktujmy poważniej nasze spotkania z Bogiem. Przychodzenie na Msze św. kilkanaście minut po jej rozpoczęciu świadczy o nas niezbyt dobrze. Jest też taki piękny zwyczaj w naszej Katedrze, że nie wychodzimy z kościoła zaraz po błogosławieństwie, ale śpiewamy pieśń i po pozdrowieniu Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie powoli wychodzimy. Chciejmy o tym pamiętać. Wielu obecnych przystępuje do Komunii św. To bardzo dobrze, ale wydaje się nam, że więcej jeszcze mogłoby przystępować do Stołu Pańskiego. W pełni uczestniczymy we Mszy św. jeśli przyjmujemy Komunię św. 

Kończąc te podsumowania kolędowe, chcę jeszcze raz powiedzieć Wam Dziękujemy za wszystko. Niech w naszej Parafii panuje radość, zadowolenie i zrozumienie drugiego człowieka. Poczujmy się jedną Bożą Rodziną. Czujmy się zaproszeni do tej świątyni. Postaramy się uczynić wszystko, byście tu przeżywali piękne spotkania w wierze. Niech dobry Bóg obdarza wszystkich swoim błogosławieństwem. Pani Wniebowzięta – patronka naszej Parafii niechaj wszystkim wyprasza potrzebne łaski w codziennym życiu, o co z wiarą prosimy.

Tuesday the 22nd. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.