Designer: Joomla 3.2 Templates

Porwałem swojego biskupa z Peru do SosnowcaSosnowiecka bazylika jest przede wszystkim miejscem modlitwy, kościołem Biskupa Sosnowieckiego, ale ostatnio coraz częściej miejscem zwiedzania. Malowidła Tetmajera i Uziębły, piękne, choć jeszcze nieco podniszczone witraże, a ostatnio nowa podłoga, która nadal powstaje – to wszystko powoduje, że coraz więcej ludzi chce to zobaczyć. Ostatnio był wśród nich biskup z… Peru.

 

A zaczęło się tak: kilkunastu biskupów z Afryki, Ameryki Południowej i Azji przez tydzień było gośćmi diecezji tarnowskiej. Gości z Boliwii, Brazylii, Peru, Kazachstanu, Czadu, Republiki Konga, Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej zaprosił biskup tarnowski Wiktor Skworc. Spotkanie odbyło się z okazji jubileuszu 225-lecia diecezji tarnowskiej. Wśród zaproszonych był bp Isidro Bario Bario z diecezji Huancavelica. Jako misjonarz pracuje tam m.in. ks. Krzysztof Pawłowski pochodzący z terenu sosnowieckiej parafii katedralnej. – „Porwałem” swojego biskupa, żeby pokazać mu moją diecezję – z uśmiechem opowiada ks. Krzysztof, który specjalnie przyleciał w tym celu z dalekiego Peru. Ks. Pawłowski znany jest ze swoich reportaży misyjnych co jakiś czas zamieszczanych na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl.

Peruwiański biskup pochodzi z Hiszpanii. W Sosnowcu towarzyszył mu jeszcze jeden Hiszpan, ks. Alfredo Perez z Bustillo (diecezja Burgos). Goście z podziwem oglądali ogrom prac prowadzonych w katedrze. Ks. Jan Gaik, proboszcz parafii opowiadał o biblijnych malowidłach z historycznych podtekstem, o ozdobnych polskich orłach, które dla władz zaboru carskiego były łabędziami, o nowej posadzce układanej z materiału przywiezionego m.in. z Hiszpanii. Okazało się przy okazji, że ks. Krzysztof Pawłowski, który pełnił rolę tłumacza tak naprawdę nie miał tu dużo roboty. Bp Grzegorz Kaszak bowiem, który towarzyszył gościom, doskonale radził sobie z językiem hiszpańskim, swobodnie dodając swoje uwagi do opowieści proboszcza. Goście obejrzeli również w przedsionku kościoła fragment łańcuchów, którymi próbowano zamknąć dostęp do świątyni dla wiernych w czasie uroczystości Milenium Chrztu Polski. A na koniec chwilę się pomodlili przy grobie pierwszego pasterza naszej diecezji, bp. Adama Śmigielskiego, który pochowany jest na placu przykościelnym.

Razem z peruwiańskim biskupem, hiszpańskim księdzem, bp. Grzegorzem Kaszakiem i ks. Janem Gaikiem sosnowiecką katedrę zwiedzali także: ks. Paweł Kempiński, dyrektor Domu św. Józefa w Będzinie i ks. Mirosław Sołtysek, kapelan sosnowieckiego biskupa. Goście z Peru i Hiszpanii spotkali się w czasie swojego pobytu w naszej diecezji także z mieszkańcami Domu św. Józefa w Będzinie oraz uczniami klasy hiszpańskojęzycznej jednej ze szkół w Dąbrowie Górniczej.

ks. Jarosław Kwiecień

Saturday the 24th. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.