Designer: Joomla 3.2 Templates

Tegoroczne święta w sosnowieckiej bazylice katedralnej po raz pierwszy rozpoczęły się dwoma Pasterkami. Eucharystii o 22.00 przewodniczył biskup Grzegorz, zaś tej o północy – ksiądz proboszcz Jan Gaik.

Podczas uroczystej procesji wejścia biskup Grzegorz umieścił figurę Nowonarodzonego w wyjątkowej szopce symbolizującej odradzanie się katedry po październikowym pożarze. Dzieciątko Jezus leży w żłóbku umieszczonym na zniszczonych dachówkach, a cała konstrukcja wykonana jest ze spalonego dachowego drewna. Bolesne wydarzenia sprzed dwóch miesięcy przypomina także podświetlony na czerwono dach szopki.

Do pożaru katedry nawiązał na zakończenie Pasterki biskup Grzegorz, wyrażając swoją wdzięczność ofiarodawcom i księdzu proboszczowi, który „nie załamał się w trudnych chwilach, ale tak wiele dokonał”.

Wcześniej, rozważając w homilii tajemnicę Bożego Narodzenia, pasterz sosnowiecki przypomniał, że Bóg „przyszedł jako małe, bezbronne i niewinne dziecię, którego widok wzrusza i rozczula, a serca dobrych ludzi napełnia radością”. Biskup zwrócił także uwagę na konsekwencje nieprzyjęcia Chrystusa jako Zbawiciela. Żądza władzy Heroda i brak wiary mieszkańców Nazaretu doprowadziły do ogromnego zła. „Jak wiele traci człowiek, gdy nie odnosi się do Jezusa Chrystusa jako do Boga, a widzi w Nim tylko człowieka” – mówił hierarcha, przypominając, że aby pokonać zło i doświadczyć radości, wystarczy uwierzyć i zaufać Jezusowi oraz dostrzec w Nim Boga. Jako przykład takiej postawy biskup wskazał pasterzy, którzy udali się na spotkanie z Bogiem i z tego spotkania wrócili pełni radości, a to właśnie „Boża radość jest lekarstwem na nasze smutki, to źródło naszej siły”.

Na zakończenie Eucharystii proboszcz parafii katedralnej złożył zgromadzonym świąteczne życzenia, a po błogosławieństwie był czas na wspólne łamanie się opłatkiem. Miły upominek ufundował anonimowy darczyńca - każdy obecny na Pasterce mógł poczęstować się świątecznym ciastkiem.

Sumę o godz. 12.00 w dzień uroczystości Bożego Narodzenia odprawił w katedrze biskup Grzegorz wraz z księdzem proboszczem i rektorem seminarium ks. Konradem Kościkiem, który z sosnowieckimi klerykami przyjechał z Częstochowy.

Tuesday the 22nd. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.