Designer: Joomla 3.2 Templates

 

OBUDŹ NADZIEJĘ!

 

Sosnowieckie Zaduszki Muzyczne

 

 

Listopadowy, niedzielny wieczór. Chłodno, pada delikatny deszcz. Sosnowiecka bazylika katedralna po raz osiemnasty staje się wyjątkowym miejscem wyjątkowej inicjatywy. Można zaryzykować stwierdzenie, że Sosnowieckie Zaduszki Muzyczne w tym roku stały się pełnoletnie. Społeczność II Liceum im. Emilii Plater od wielu lat podejmowała różne inicjatywy we współpracy z Urzędem Miasta i Parafią Katedralną ale ta jakoś szczególnie życzliwie jest przyjmowana przez lokalną społeczność. Co rok intencją spotkania jest wspomnienie i modlitwa za zmarłych pracowników sosnowieckiej oświaty.

Delikatne, czyste dźwięki utworów, wykonywanych przez sosnowiecki chór mieszany Salvatoris Amici pod dyrekcją Jerzego Sojki, spokojem wypełniły zabytkowe wnętrze kościoła. W tym roku brzmiały jakoś szczególnie, bo bazylika wypełniona rusztowaniami przypominała o ubiegłorocznym pożarze. Jak pisał Artur Szafraniec w jednej ze swoich piosenek po podobnej tragedii:

„Płaszczem ognistym upokorzona, biciem strwożonych dzwonów.

Ty nie umierasz trwasz zanurzona w przeczystym zdroju…

Niech się nie trwoży serce twoje i nie truchleje,

Pan cię naznaczył nowym stygmatem – obudź nadzieję!”

Katedra oparła się jednak całkowitemu zniszczeniu a dzięki ludziom dobrej woli powoli odzyskuje dawny blask. I chyba dokładnie tak samo jest z nami. W obliczu przemijania często nam się wydaje się, że to już koniec a przecież to dopiero początek. Początek czegoś zupełnie nowego.

Przemijanie to raczej nie tematyka dla ludzi młodych, przed którymi całe życie. W tegorocznych Zaduszkach chyba najbardziej wzruszał fakt, że młodzi plateranie z ogromnym realizmem odgrywali swoje role ludzi dotkniętych bolesną stratą osób kochanych. Poruszającym scenom, których przecież co jakiś czas doświadcza każdy z nas, odpowiadał chór niesamowitymi utworami niosącymi pokój i nadzieję. Obudź nadzieję! – zdawała się odpowiadać „zraniona” katedra.

Dziękujemy za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: gospodarzowi miejsca ks. kan. Janowi, panu dyrygentowi Jerzemu, pani Dyrektor, naszym profesorom i katechetom, przedstawicielom szkół i wszystkim sosnowiczanom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie.


 

 

 

 Marcin Tuptek

fot. Tomasz Nowak

Thursday the 24th. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.