Designer: Joomla 3.2 Templates

 

  

WARUNKI UZYSKANIA ODPUSTU ZUPEŁNEGO

W JUBILEUSZOWYM KOŚCIELE KATEDRALNYM

 

 

Człowiek popełnia grzech ciężki (śmiertelny) kiedy w sposób świadomy (wie co robi) i dobrowolny (chce to zrobić) przekracza przykazanie Boże lub kościelne. Konsekwencją popełnienia grzechu ciężkiego jest wina i kara. WINA jest gładzona przez sakramentalne rozgrzeszenie, KARA za grzech pozostaje do odpokutowania w tym życiu lub czyśćcu. Odpust jest darowaniem kary za grzechy. Czerpie swą moc z duchowego skarbca Kościoła, w którym - jak w sercu -  znajdują się zasługi Chrystusa, Matki Bożej, świętych i wielu nieznanych pobożnych ludzi, którzy gorliwe spełnianie swoich obowiązków i swoje cierpienia ofiarowują za Kościół.

 

• Odpust zupełny można zyskać jeden raz w ciągu dnia. Można go zyskać dla siebie lub ofiarować za osobę zmarłą. Nie można odpustu ofiarować za człowieka żyjącego.

• Aby uzyskać odpust trzeba być w stanie łaski uświęcającej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie łaski należy przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Można to uczynić przed lub po przekroczeniu Drzwi Świętych. Zwykle jedna spowiedź sakramentalna wystarcza do uzyskania kilku odpustów.

• Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.

• Przyjąć Komunię Świętą. Jest to warunek konieczny. Dobrze byłoby tego dnia uczestniczyć w całej Mszy Świętej. Komunię Świętą można przyjąć poza Kościołem Jubileuszowym.

• Odmówić modlitwę za papieża. (Ojcze nasz lub Zdrowaś Maryjo lub Pod Twoją obronę, itp. lub inną modlitwę wedle własnego uznania)

• Odmówić przynajmniej jedno Ojcze nasz w intencjach, które Ojciec Święty nosi w swoim sercu. Chociaż do uzyskania odpustu wystarczy jednokrotne odmówienie Ojcze nasz, zachęca się do wielokrotnego odmawiania tej modlitwy.

• Odmówić Wierzę w Boga

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Monday the 24th. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.