Designer: Joomla 3.2 Templates

22.10.2017 (29 NIEDZIELA) - Komentarz do Ewangelii

Czy widzą w Tobie Boga?

Ewangelia według św. Mateusza 22, 15-20

 Wtedy faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Go w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby Mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie?» Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga».

 

Wydaje się, że jest tu tylko sprawa podatku, relacji państwo – Kościół. Jest, ale nie jest ona najważniejsza. Poza tym jest tu mnóstwo rzeczy, które Bóg dotyka. Wyciągnijmy je, aby rozmawiać o nich z Bogiem na Eucharystii.

 

  1. Wtedy faryzeusze odeszli (…) – wtedy, czyli w momencie, gdy kilka wersetów wcześniej zaatakowali Jezusa otwarcie. Teraz robią to podstępnie. Może tak być, że wydaje Ci się, że ktoś już odpuścił atakowanie Ciebie, Twojej wiary, rodziny itd. Uwaga! Nie odpuścił tylko zmienił taktykę. Nie trać czujności. Takim faryzeuszem może być grzech. Często idziemy do spowiedzi, myślimy, że już więcej takich grzechów nie popełnimy. Ale szatan tylko czeka na to, bo tracimy czujność, a on podstępnie atakuje nas tak, że znowu grzeszymy. Być ostrożnym i czujnym. Czy taki jesteś?

 

  1. Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny (…) – najpierw faryzeusze próbują się „podlizać” Jezusowi. Spróbować wzbudzić w Nim pychę. Bóg ostrzega przed ludźmi, którzy próbują nam ciągle prawić komplementy. Próbują się nam „podlizywać”. Na takie osoby należy uważać! I sami nie możemy ukrywać swoich intencji przez próbę tzw. „wazeliniarstwa”. To jest szczególnie widoczne w pracy, w relacjach podwładny – szef.

 

  1. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? – kolejna sprawa to pytania, na które nie da się odpowiedzieć. Tutaj Jezus dotyka tego, że nie zawsze będziesz mieć odpowiedź. Nie zawsze da się na wszystko znaleźć rozwiązanie. No więc czy się poddać? Absolutnie nie!!! Należy otworzyć się na Ducha Świętego, bo Jezus na innym miejscu powiedział, że gdy ciągnąć nas będą po sądach, to ufajmy i bądźmy otwarci na Ducha, bo zostanie nam objawione, co mamy w danym momencie mówić. Jak bardzo ufasz Panu? Czy wściekasz się, gdy źle się dzieje i pytasz dlaczego? Czy raczej pełen ufności rozmawiasz z Jezusem, aby dał Ci odpowiedź? Szczególnie nie na pytanie „dlaczego?”, ale na pytanie „po co?”

 

  1. A Bogu to, co należy do Boga – nie chodzi tylko o podatek. Chodzi o to, że my mamy w sobie obraz Boga. I to mamy Mu oddać. Tu jest wspaniałość Boga, który tak pięknie nas stworzył, dał tyle talentów, umiejętności itd. Ale czy Ty próbujesz rozpalić w sobie ten Boży obraz? Czy rozwijasz się? Czy inni patrząc na Ciebie dostrzegają Boga? Jak Go w sobie przedstawiasz? Jak Go reprezentujesz? Bo On się szczyci Tobą!

 

Mam nadzieję, że te kilka refleksji pomoże wam głębiej przeżyć niedzielną Mszę Świętą, na której naprawdę pogadacie z Bogiem!

Do zobaczenia w niedzielę!!!

Wednesday the 20th. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.