Designer: Joomla 3.2 Templates

W NASZEJ DIECEZJI ROZPOCZNĄ SIĘ PEREGRYNACJE RELIKWII  BŁ. BARTOLO  LONGO.

W diecezji sosnowieckiej,  relikwie błogosławionego rozpoczną nawiedzanie świątyń 12 listopada 2017 roku - w niedzielę.

Kim był Błogosławiony BARTOLO LONGO ?

Pod wpływem swojego przyjaciela Vincenza Pepego nawrócił się, a następnie podjął studia prawnicze ukończone doktoratem. Był zaangażowany w pomoc chorym w szpitalu, działał też na polu religijnym, został tercjarzem dominikańskim i przyjął imię Brat Różaniec.

13 listopada 1875 sprowadził do Pompejów do podupadłej parafii wizerunek Maryi Różańcowej, który wiele lat później nazwał „narzędziem do realizacji jednego z największych zamierzeń Bożego Miłosierdzia”. Na polecenie biskupa diecezji Nola, ks. Giuseppe Formisano, zaczął zbierać fundusze na budowę kościółka dla ubogich mieszkańców Pompejów. Dzięki zaangażowaniu, w ciągu 20 lat powstała okazała świątynia, a przy niej domy wychowawcze dla dzieci więźniów, sierot, szkoły, warsztaty, drukarnia i liczne miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców. Po kilkudziesięciu latach pracy, wskutek oskarżeń o defraudacje i szkody społeczne, jakie wysuwali dawni przyjaciele-antyklerykałowie, a także dwaj nieprzychylni księża, Bartłomiej zrzekł się wszelkich praw do świątyni oraz innych inicjatyw. Następnie został pozbawiony dachu nad głową przez swoich zadłużonych pasierbów, którzy wyprzedawali rodzinny majątek. Wskutek tego bez grosza przy duszy, jako 84-letni starzec, wrócił do rodzinnego Latiano. Z okazji 50-lecia dzieł w Pompejach wrócił do sanktuarium i zrehabilitowany od wszystkich zarzutów, pozostał tam przez ostatnie pół roku życia.

Bartłomiej Longo zmarł w opinii świętości. Pogrzeb odbył się 7 października 1926 roku przy uczestnictwie rzeszy tłumów. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 26 października 1980. Zbudowany przez niego kościół znajduje się pod osobistym zarządem papieża, jest też najważniejszym "kościołem różańcowym" na świecie.

W naszej katedrze, mamy obraz Matki Bożej Pompejańskiej, w bocznej kaplicy, w której odprawiane są msze święte, w każdy wtorek o godz.8.00. Serdecznie zapraszamy.

 

Zakończenie peregrynacji relikwii błogosławionego  Bartolo Longo po naszej diecezji odbędzie się w  katedrze  we wtorek 5 grudnia  2017 roku.

   SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

Saturday the 16th. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.