Designer: Joomla 3.2 Templates

Aktualnosci

Katedralny odpust A.D.201115 sierpnia sosnowiecka bazylika katedralna szczelnie zapełniła się ludźmi, którzy przybyli na odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Do wygłoszonej homilii w naszym serwisie jeszcze wrócimy. Przybyli z wielką uwagą przyglądali się zmianom, jakie zachodzą w katedrze (m.in. nowa posadzka, nowe miejsce biskupiego tronu, zmiany w prezbiterium itd.). Po Eucharystii, procesji, poświęceniu ziół i kwiatów był też czas na oddanie czci relikwiom błogosławionego Jana Pawła II, jakie od niedawna znajdują się w katedrze. Każdy chciał uczcić Papieża – Polaka przez ucałowanie kropli krwi w nowym relikwiarzu. Diakon trzymający go miał momentami problem, tak wielki zrobił się ścisk. Ale udało się. Resztę niech opowiedzą zdjęcia…

W pierwszą sobota października odbyła się tradycyjna pielgrzymka rodziców i dziadków kapłanów i osób życia konsekrowanego do sosnowieckiej Katedry.

W sobotę 6 października w bazylice katedralnej 1-lecie swojego istnienie świętowało Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu.

W sobotę 15 grudnia w bazylice katedralnej w Sosnowcu miał miejsce Diecezjalny Dzień Skupienia dla członków Rodziny Radia Maryja. Spotkanie prowadził o. Jan Król, a uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Grzegorz Kaszak.

W samo południe Uroczystości Bożego Narodzenia ks. bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tej uroczystości.

Zwyczaj budowania szopek na Święto Bożego Narodzenia sięga roku 1223, a wprowadził go św. Franciszek. Może mieć ona formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. Taka też jest tegoroczna katedralna szopka. Autorem projektu i głównym jej wykonawcą jest p. Sylwia Zgajewska.

Podkategorie

Monday the 24th. Parafia Katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.